Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Jeszcze o pomniku radzieckich żołnierzy w Kozłowie

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
03/12/2013

Po głębszych poszukiwaniach internetowych, również na stronach rosyjskich, można dowiedzieć się dużo więcej o tragediach tego miejsca. Przede wszystkim trzeba w wyszukiwarkach wpisywać „Lindenhain” - nazwę Kozłowa z czasów hitlerowskich, tj. z lat 1936 - 1945. Okaże się, że ofiary, które upamiętnia ten skromny obelisk, to radzieccy jeńcy z początku wojny, która dla nich zaczęła się w czerwcu 1941 roku. Jeńcy ci trafiali do głównego obozu Stalag 308 (VIII E) w Neuhammer, obecnym Świętoszowie niedaleko Żagania, a stamtąd do różnych innych obozów. Szacuje się, że do końca 1941 roku do Neuhammer trafiło około 120 tysięcy jeńców z Armii Czerwonej. Obóz w Kozłowie był filią tego obozu i nosił nazwę Arbetiskommando nr 36 Lindenhain. Jak podaje Wikipedia w haśle „Kozłów”, ok. 900 jeńców pracowało przy budowie autostrady, „a głód i choroby święciły tu straszliwe żniwo”. Obóz działał najprawdopodobniej do 1943 roku. We wspólnej mogile pomiędzy Kozłowem i Brzezinką złożono 650 ofiar hitlerowskiego bestialstwa. Dlaczego pomnik jest tak skromny i zapomniany przez Rosję, a przedtem przez ZSRR? Myślę, że jeńcy z początku wojny radziecko-niemieckiej nie byli wzorem socjalistycznych żołnierzy i na pewno nie zasługiwali na takie pomniki jak zdobywcy z końca wojny. Pamiętajmy o rozkazie Stalina “ni szaga nazad”, a zrozumiemy, że po 1942-gim nie było już mowy o poddawaniu się Niemcom. /BN/

http://www.sgvavia.ru/forum/109-3615-1

http://obd-memorial.ru/html/info.htm?id=300930866&page=1

http://www.muzeum.eline2.serwery.pl/index.php?id=14&lng=pl