Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Krzyż choleryczny w Szobiszowicach

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
08/09/2016

Historię jego powstania podaje „Historia Miasta Gliwice” autorstwa Benno Nitsche wydana po polsku przez Muzeum w Gliwicach na stronie 197, ilustrując to fotografią z 1929 roku. Epidemia cholery  rozpoczęła się w 1831 roku, a rok później jesienią pochłonęła aż 100 osób. Lekarze dr Mayer i dr Loewe bardzo aktywnie i z poświęceniem włączyli się w walkę z epidemią, a dla złagodzenia tragedii i zwalczenia zarazy powstał Związek Wsparcia (Unterstuetzungsverein), zbierający fundusze na ten cel. W lesie, na tyłach obecnego McDonalda przy ul. Toszeckiej znajdują się części monumentu - krzyża ufundowanego przez rodzinę Welczków, a który najprawdopodobniej, co sugeruje podpis pod fotografią w wymienionej książce, jest postawiony na terenie cholerycznego cmentarza z tamtego okresu. 

Napisy w języku niemieckim są skute, by nie można ich było przeczytać. Dobrze, że zachowała się dawna fotografia.