Stowarzyszenie Nepomuk

organizacja pożytku publicznego KRS nr 0000324345

Warto zobaczyć

Komunikat o błędzie

  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls w menu_set_active_trail() (linia 2396 z /home/nepomuk/public_html/includes/menu.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor w require_once() (linia 3161 z /home/nepomuk/public_html/includes/bootstrap.inc).
  • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor w require_once() (linia 127 z /home/nepomuk/public_html/sites/all/modules/ctools/ctools.module).
11/04/2017

Wspaniały program TV Imperium i Detektywa Historii Mariana Jabłońskiego o pomniku w Kozłowie:

http://tvimperium.pl/detektyw-historii/detektyw-historii-cmentarz-jencow-radzieckich-kozlowie/   - portal TV Imperium

15/11/2016

W roku 2016 ostatecznie zakończyliśmy prace przy renowacji krzyża w Zawadzie. Stowarzyszenie zakupiło i zainstalowało nową, wiekszą figurę Chrystusa, lepiej pasującą do proporcji krzyża. Wykonaliśmy utwardzone dojście do postumentu oraz powiększona została przestrzeń przed postumentem na znicze, kwiaty oraz miejsce na modlitewne skupienie. Otoczenie obsiano trawą.

14/01/2016

Pani dr Daniela Dylus wspaniale opracowała koncepcję pochodzenia i kontekst dwujęzycznych napisów na wyremontowanym krzyżu w Zawadzie. Zachęcamy do lektury! /BN/

 

Krzyż pojednania

28/11/2015

Nieopodal Góry Św. Anny, pomiędzy wsiami Czarnocin i Lychynia, znajduje się Rezerwat „Grafik”. Na jego skraju jest monument przypominający o tragicznym zdarzeniu sprzed 160 lat. Zacytowaną niżej historię możemy przeczytać na tablicy informacyjnej Zespołu Opolskich Parków Krajobrazowych Góry Św. Anny.

Hipolit, syn hr. Renarda ze Strzelec Opolskich

07/11/2015

Dnia 14 września 2015 r., w coroczną uroczystość Podniesienia Krzyża Świętego, proboszcz parafii Karchowice ks. Robert Czornik zorganizował poświecenie wyremontowanego przez nasze Stowarzyszenie przydrożnego krzyża.

29/10/2014

Nawiązując do tradycji pamięci o tych, kórzy odeszli, a którzy zapisali się w historii, szczególnie lokalnej, nasze Stowarzyszenie chce zwrócić uwagę na zbiorową mogiłę żołnierzy – jeńców radzieckich ukrytą w lesie, przy drodze pomiędzy Kozłowem i Brzezinką.

16/10/2014

Członek naszego Stowarzyszenia płk Tadeusz Swaryczewski podjął się zadania poszukiwania bardziej szczegółowych informacji o tzw. „obozie w Kozłowie będącym częścią Stalagu VIIIB Teschen”, o którym wzmiankowały niektóre strony internetowe. Oto jego ustalenia i  wnioski:

10/08/2014

W rachowickim lesie przy jednym z rowerowych szlaków można podziwiać kapliczkę Św. Huberta.

20/06/2014

Czy Święta Anna stanie się patronką gliwickich podatników? 16 czerwca swoje miejsce zająła, wyremontowana przez  Stowarzyszenie NEPOMUK, figura Św. Anny przy ul. Kozielskiej 27. Pomimo wątpliwości co do symboliki figury (czy to Anna, czy Maria), zdecydowano pozostawić jej wszystkie oryginalne cechy, uzupełnić uszczerbki, odnowić kolory i nic nie zmieniać w inskrypcjach. Dodatkowo zabezpieczono figurę przed ptakami.

07/04/2014

Przewodnik sudecki Pan Jacek Serkowski porusza się, podobnie jak my, szlakami Jana Nepomucena. Przesłał nam swoje zdjęcia z Bytomia, Katowic i Rudy Ślaskiej, z których część chętnie zamieszczam. /BN/

04/12/2013

Za sugestią Miejskiego Konserwatora oraz w porozumieniu ze Wspólnotą Mieszkańców nasze Stowarzyszenie podjęło się renowacji tej zniszczonej przez czas figury. Po jej wyjęciu z elewacji i dokładnym zbadaniu, między innymi przez Diecezjalnego Konserwatora Panią Annę Szadkowską, okazało się, że istnieje niespójność pomiędzy jej charakterem, a podpisem na postumencie.

25/10/2013

Na granicy Kozłowa i Brzezinki, wśród chaszczy, można natknąć się na pomnik radzieckich żołnierzy. Niełatwo znaleźć informacje o nim, a pamiątkowa tablica nie wyjaśnia, a raczej zaciemnia powód jego wzniesienia. Szukając informacji w  internecie natkniemy się, chociaż niełatwo, na więcej danych, przede wszystkim o charakterze publicystyczno-dziennikarskim. Zachęcam do własnych poszukiwań. /BN/ 

 

01/09/2013

Znajomy myśliwy Tadeusz Swaryczewski zaprowadził mnie do niezwykłego monumentu schowanego głęboko wśród lasów w okolicach Rud Raciborskich na terenie pożarzyska sprzed ponad 20 laty.

31/08/2013

Stoi na mogile sprzed najprawdopodobniej 365 laty. Wojna trzydziestoletnia była jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Europy. Skalę jej tragedii niech zobrazuje mapa strat w populacji na terenach, gdzie się działa http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Straty_ludno%C5%9Bciowe_po_wojnie_30letniej.PNG. Ostatnim aktem wojny była bitwa Szwedów pod Pragą w 1648 roku.

19/08/2013

“GDY BROŃ WYPADŁA WAM Z RĄK, BRAĆMI STALIŚCIE SIĘ ZWYCIĘZCÓW.

ZGODNIE UTULIŁA WAS ŚMIERĆ NA TYM SKRAWKU POŚWIĘCONEJ ZIEMI.”

19/06/2013

Odwiedzając Beskid Żywiecki na pewno zwrócimy uwagę na wielką ilość krzyży i kapliczek przy gospodarstwach. Znajdziemy tam bardzo róznorodne motywy, gdzie indziej nie spotykane.  Oto kilka zdjęć z moich rowerowych wycieczek. BN

20/02/2013

W zimowe popołudnie wybrałem się do dzielnicy Gliwic – Ostropy odwiedzić stary drewniany kościół. W ramach projektu renowacji tego kościoła rozebrano zupełnie jego część drewnianą, po czym montowano ją na nowo, w większości z nowego już drewna. Ten stary- nowy kościół jest w fazie trwającej rekonstrukcji. O jego XV-wiecznej historii mówi krótko tablica informacyjna.

25/12/2012

Niech Święta i Nowy Rok będą okazją do refleksji, spacerów, wycieczek, w których, poza codziennym wirem spraw dostrzeżemy wokół nas ślady dawnych ludzkich emocji i dzieła twórców naszego lokalnego dziedzictwa!

zdjęcia w kolejności: Sośnica, Las Rachowicki, Gliwice Pl. Inwalidów, Gliwice ul. Kozielska, Droga Łany - Rachowice, 2 Nepomuki z Bojkowa 

17/06/2012

Nasze Stowarzysznie przygotowuje się do remontu krzyża na terenie kompleksu Ujazd Studzionka. Krzyż ma ok. 130 lat i “odczuwa ząb czasu”. Opracowujemy dokumentację i propozycję odnowienia. Być może prace zaczniemy jesienią.

31/03/2012
W lesie pomiędzy Kozłowem i Rachowicami, stosunkowo blisko niedawno wybudowanej autostrady, stoi od 80-ciu lat okazały kamienny krzyż z inskrypcją „MAX MENDEL … 27.11.1932″. Napisy pomiędzy imieniem i nazwiskiem oraz przy podstawie są skute.
30/03/2012

Redakcja tygodnika “Nowiny Gliwickie” zwróciła się do naszego Stowarzyszenia, by napisać o elementach okolicznego krajobrazu, które nie są ogólnie znane, które owiewa jakaś tajemnica. Usatlililśmy, że opracuję coś o rzadko odwiedzanych i zapomnianych monumentach-pomnikach upamietniających zmarłych, znajdujących się w lesie miedzy Kozłowem i Rachowicami. Na rowerowych wycieczkach zrobiłem zdjęcia i powoli docierałem do tajemnic, szukając ludzi, którzy chcieliby podzielić sie informacjami. Powstał mały artykuł zilustrowany trzema zdjęciami i zamieszczony w w tygodniku z dn.

16/08/2011

Zakończyliśmy I etap renowacji. Wymieniona została dachówka na, wymagającej niewielkich napraw, dodatkowo zakonserwowanej konstrukcji więźby dachowej. Położono nowe tynki, wykonano nową obróbkę blacharską dachu i elewacji. Zamontowano nowy, wykonany z piaskowca, krzyż, podkreślający barokowy charakter obiektu. Elewacje pomalowano najlepszymi i najnowocześniejszymi farbami. Wszystkie te prace wykonała doskonale, dochowując tradycyjnych technologii murarskich, Firma Brogowski.

30/05/2011

i Św. Jan Nepomucen ma swoje tymczasowe miejsce, do czasu przygotowania odpowiedniej siedziby, w galerii Centrum Jana Pawła II przy gliwickiej Katedrze, na II piętrze w sali 307. Zapraszając do jej odwiedzenia, bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy się przyczynili do uratowania tego pięknego zabytku naszego lokalnego dziedzictwa.

Członkowie Stowarzyszenia NEPOMUK

Krótka historia rzeźby i prac restauratorskich:

10/05/2011

Od “Gliwickich Metamorfoz” otrzymaliśmy list:

 

 

05/03/2011

Dzięki działaniom wielu osób i za sprawą gliwickiego Urzędu Miejskiego, Kapliczka  Św. Jana Nepomucena w Łabędach i jej bezpośrednie otoczenie, są w nocy pięknie oświetlone. Dziękujemy w imieniu mieszkańców i naszego Stowarzyszenia!

02/12/2010

Aktualnie nad rzeźbą pracują: Stolarz - przygotowuje i wstawia elementy drewniane zastępujące zniszczone ubytki,  Rzeźbiarz - formujący te elementy i dopasowujący do charakteru dzieła, Konserwator - usuwa korniki i stosuje środki ochronne, nakłada polichromię. Zdjęcia pokazują postępy prac.  Proboszcz rzeczyckiej parafii - ks. Stanisław Wierny planuje umieścić zrekonstruowaną rzeźbę wewnątrz kościoła, a jej dawną siedzibę - starą kapliczkę odnowić i na nowo zagospodarować.

26/08/2010

W dzielnicy Gliwice - Łabędy, przy kortach tenisowych przy ul. Zakątek Leśny, staraniem Pana Pawła Dudka, powstała piękna, wkomponowująca się w leśne otoczenie kapliczka. Parafia ją przyjęła i ksiądz proboszcz Antonii Pleśniak poświęcił. Gratulujemy inicjatywy i realizacji. /BN/